Elektrostymulacja w Logopedii?
Elektrostymulacja jest to komfortowy i całkowicie bezbolesny zabieg opierający się na przepływie przez mięśnie prądu o bardzo niskim natężeniu przy wykorzystaniu dedykowanego sprzętu.
Metoda ta jest coraz częściej stosowana jako wsparcie tradycyjnej terapii logopedycznej celem pobudzenia i wzmocnienia osłabionych lub uszkodzonych mięśni twarzy.
Wśród przypadków, które mogą być poddawane elektrostymulacji można wyróżnić między innymi: autyzm, bruksizm, dysfagię, niedowład mięśni twarzy, porażenie mięśni twarzy, wzmożone napięcie mięśniowe, neuralgię nerwu trójdzielnego, ślinienie, wady rozszczepowe, dysfunkcję trąbki słuchowej i wiele wiele innych, których wszystkich nie sposób tutaj wymienić.
W jaki sposób elektrostymulacja działa na mięśnie?
Elektrostymulacja to metoda podbudzania mięśni za pomocą impulsów elektrycznych.
W przeciwieństwie do występujących naturalnie skurczy mięśni, kiedy to nie wszystkie włókna mięśniowe są do skurczów pobudzane, a te które są, są pobudzane w różnym czasie – elektrostymulacja polega na pobudzeniu wszystkich włókien mięśniowych jednocześnie.
W zależności od poddawanego terapii zaburzenia, elektrostymulowane mogą być różne partie i rodzaje mięśni. Wyróżnia się 3 rodzaje skurczów, jakim mogą one ulegać:
- skurcze izotoniczne – nie powodują wzrostu napięcia mięśniowego, lecz charakteryzują się zmianą długości mięśnia. Wśród tej grupy wyróżnia się skurcze koncentryczne (gdy mięśnie ulegają skróceniu) i skurcze ekscentryczne (gdy mięśnie ulegają wydłużeniu);
- skurcze izometryczne – charakteryzują się wzrostem napięcia mięśniowego, podczas gdy długość samego mięśnia nie ulega zmianie;
- skurcze auksotoniczne – charakteryzują się wzrostem napięcia mięśniowego przy jednoczesnym skróceniu długości mięśnia.
Rodzaje elektrostymulacji
W zależności od lokalizacji mięśni poddawanych elektrostymulacji, można ją podzielić na:
- elektrostymulację zewnętrzną – tak zwana elektrostymulacja elektrodowa;
- elektrostymulację wewnętrzną – tak zwana elektrostymulacja igłowa.
Popularniejszym zabiegiem jest elektrostymulacja elektrodowa. Polega ona na ułożeniu na skórze, w okolicy przyczepów mięśnia dwóch jednakowych elektrod, przez które przy użyciu podpiętego do nich elektrostymulatora przepuszczane są impulsy elektryczne.
Przeciwwskazania do wykonania elektrostymulacji
Choć elektrostymulacja z zasady jest zabiegiem mało inwazyjnym, mimo wszystko występują pewne przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu. Należą do nich np.:
- posiadanie rozrusznika serca;
- niewydolność krążenia;
- nadciśnienie płucne;
- posiadanie metalowych implantów;
- zmiany nowotworowe z miejscu planowanej terapii;
- choroby skóry;
- ciąża;
- stany gorączkowe.
Przygotowanie Pacjenta do zabiegu
Rolą dobrego logopedy jest odpowiednie przygotowanie Pacjenta do zabiegu elektrostymulacji, który będzie się odbywał w gabinecie logopedycznym.
Osoba przeprowadzająca elektrostymulację powinna pamiętać o:
- prawidłowo przeprowadzonym wywiadzie z Pacjentem – pozwoli to wykluczyć występujące przeciwwskazania do wykonania zabiegu;
- zapewnieniu Pacjentowi wygodnej i maksymalnie rozluźniającej mięśnie pozycji;
- poinformowaniu Pacjenta o możliwych odczuciach w trakcie zabiegu;
- doborze odpowiednich parametrów nastawy elektrostymulatora – w zależności od aktualnego stanu poddawanego zabiegowi Pacjenta;
- zastosowaniu dedykowanych dla konkretnego Pacjenta elektrod (wielokrotnego użytku);
- nie pozostawianiu Pacjenta w trakcie zabiegu bez opieki;
- poinformowaniu Pacjenta o możliwości wystąpienia odczynów skórnych po zabiegu.
Elektrostymulacja to zabieg godny polecenia każdemu! Zapraszamy 😉